TOP

Dystrybucje Linux oferujące wsparcie dla architektury 32 bit w 2023 roku cz.1

Ostatnia aktualizacja: 15 września 2023, 22:26

Początek roku 2023 dostarcza nam nowe wydania różnych dystrybucji Linux, ale nie należy zapominać o wciąż aktywnej, może już przestarzałej architekturze sprzętowej 32 bit (i686). Wiele projektów open-source wciąż aktywnie rozwija tę architekturę, niestety jej zmierzch jest w zasięgu wzroku. Moje zestawienie dostarcza informacji o projektach związanych z Linuksem, które wciąż wspierają systemy 32 bitowe.

Lista dystrybucji Linux jest uporządkowana alfabetycznie, bez przyznawania punktów i gwiazdek, to może zrobić każdy z Was.

Alpine Linux
alpine linux

Alpine Linux to niezależna dystrybucja systemu Linux przeznaczona do obsługi routerów, bramek telefonii VoIP oraz zapór sieciowych. Skierowana jest do pracy w urządzeniach wbudowanych. System został zbudowany z naciskiem na bezpieczeństwo i zawiera łaty dla jądra Linux: PaX oraz grsecurity. Dodatkowo, pakiety są kompilowane z uwzględnieniem ochrony, która uniemożliwia przepełnienie bufora.
Pobierz

ALT Linux
alt linux

ALT Linux do dystrybucja systemu GNU/Linux zapoczątkowana w 2001 roku na bazie pakietów Mandrake Linux. ALT Linux oferuje zestaw kilku wersji systemu o różnym zastosowaniu, które skierowane są do różnych odbiorców.
Pobierz

antiX
antix 21

antiX to dystrybucja Live przeznaczona na starsze komputery. Domyślny pulpit systemu to IceWM. Z założenia antiX ma dostarczać lekki, lecz w pełni funkcjonalny system operacyjny.
Pobierz

Arch Linux 32
arch linux

Arch Linux 32 to utrzymywana przez społeczność kontynuacja 32-bitowej obsługi Arch Linux, lekkiej i elastycznej dystrybucji Linux, która stara się zachować prostotę. Obecnie dostępne są oficjalne pakiety zoptymalizowane dla architektur i686 i pentium4. Również większość pakietów nie graficznych jest również dostępna dla i486. Większość pakietów z obsługiwanego przez społeczność repozytorium pakietów Arch Linux jest również kompatybilna z Arch Linux 32.

ArchBang
archbang 2022.05.14

ArchBang jest dystrybucją typu Live zbudowaną na Arch Linux. System używa lekkiego menadżera okien Openbox i jest dystrybucją ciągłą (rolling release) tak samo jak jego pierwowzór. Oznacza to, iż nie wymaga przeinstalowywania do nowszej wersji – wystarczy wykonywać regularne aktualizacje wszystkich pakietów.
Pobierz

BG-Rescue
bg-rescue

BG-Rescue Linux to bardzo mała, niezależna dystrybucja Linuksa, która jest przeznaczona głównie do celów ratunkowych. BG-Rescue Linux to system ratunkowy oparty na Busybox i uClibc z jądrem Linuksa. Obsługuje pełną obsługę odczytu/zapisu dla systemu plikow NTFS przy użyciu ntfs-3g.
Pobierz

BlueStar
bluestar 2020.01.07

BlueStar Linux jest dystrybucją Linuksa zbudowaną na pakietach Arch Linux. BlueStar Linux dostępny jest dla maszyn 32 oraz 64 bitowych i oferuje 3 różne opcje konfiguracyjne: base, common oraz full.
Pobierz

BunsenLabs
bunsenlabs

BunsenLabs Linux to dystrybucja systemu Linux, oparta na Debianie z gałęzi stabilnej. System jest społecznościowym forkiem nierozwijanego już Crunchbang. BunsenLabs Linux używa lekkiego menadżera okien Openbox, oraz oferuje zestaw pre-instalowanych, podstawowych aplikacji.
Pobierz

ClearOS
clearos

ClearOS (poprzednia nazwa: ClarkConnect) to dystrybucja systemu Linux bazująca na CentOS i Red Hat Enterprise Linux. Jest skierowana do użycia w małych i średnich firmach jako bramka dostępowa do sieci oraz serwer wyposażony w webowy interfejs.
Pobierz

Clonezilla Live
clonezilla live

Clonezilla jest specjalistyczną dystrybucją Linuksa działającą w trybie live, która umożliwia wykonanie kopii całego systemu lub poszczególnych katalogów oraz ich przywrócenie.
Pobierz

CrunchBang++
cruncgbang ++

Crunchbang Plus Plus (lub CBPP lub #!++) to dystrybucja systemu Linux bazująca na stabilnej wersji Debian GNU/Linux i zainspirowana oraz kontynuująca ideę nierozwijanego już Crunchbang.
Pobierz

Daphile
daphile

Daphile to minimalistyczna dystrybucja systemu Linux bazująca na Gentoo Linux, która dostarcza odtwarzacz muzyczny dla komputerów bez konieczności użycia dysku twardego.
Pobierz

Debian GNU/Linux
debian 10-11

Debian jest jedną z najstarszych dystrybucji Linuksa cenioną za stabilność, dokonały system zarządzania pakietami rozwiązujący automatycznie problemy zależności oraz bezpieczeństwo. Wbrew utartym zdaniom Debian nie jest szczególnie trudnym systemem do instalacji i zarządzania, przy odrobinie zaangażowania odwzajemni się bezawaryjną pracą na bardzo długi czas.
Pobierz

Devuan
devuan 4

Devuan to fork dystrybucji Debian GNU/Linux, założony w październiku 2014 roku. Głównym zamierzeniem projektu jest dostarczenie dystrybucji Linux bez domyślnie zainstalowanego systemu inicjującego 'systemd’.
Pobierz

Elive
elive

Elive to dystrybucja typu Live bazująca na stabilnej wersji Debiana. Domyślny pulpit systemu to Enlightenment.
Pobierz

Emmabuntüs
emmabuntus

Emmabuntüs to desktopowa dystrybucja systemu Linux bazująca na Xubuntu oraz na Debianie. Dążeniem deweloperów było stworzenie przyjaznego dla użytkowników systemu z uwzględnieniem jego lekkości i małego zapotrzebowania na moc obliczeniową nawet starszego komputera.
Pobierz

Escuelas
escuelas

Escuelas (z języka hiszpańskiego: Szkoły) Linux to dystrybucja o profilu edukacyjnym, przeznaczona do wdrażania Wolnego Oprogramowania od przedszkola po szkoły średnie. System live bazuje na Bodhi Linux i oferowany jest dla użytkowników komputerów PC 32 i 64 bitowych, osobno w języku hiszpańskim i angielskim.
Pobierz

 

 
This post is also available in English: https://linuxchannel.org/2023-linux-distributions-x86-1/

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

3 komentarze do “Dystrybucje Linux oferujące wsparcie dla architektury 32 bit w 2023 roku cz.1

  • Nie dawno sam robiłem przegląd systemów dla x86 32bity, bo mam sporo sprzętu ale dokładniej testowałem : obsługa 386, 486, 586 PAE – bez PAE, ( np. ust. znacznik dla kernela FORCEPAE).
    Linux, Android i AmigaOS. Pozdr.

    Odpowiedz
  • Bardzo ciekawy i potrzebny artykuł. Sam mam trzy PC z 32-bitowym Linuxem.
    Pozdrawiam i życzę pomyślności w 2023r.. Czytelnik

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.