TOP

TOP 20 systemów operacyjnych wspierających architekturę ARM w 2023 roku

Ostatnia aktualizacja: 15 września 2023, 20:07

Kolejne zestawienie systemów operacyjnych jest poświęcone najbardziej popularnym systemom operacyjnym z rodziny Linux, BSD, Solaris, AROS, DOS oraz innym, niezależnym, które wspierają architekturę ARM (armhf, arm64 (aarch64)). Lista zawiera systemy, które najbardziej przykuły Waszą uwagę, od początku stycznia do końca kwietnia 2023 na portalu Linuxiarze.pl

Zestawienie bierze pod uwagę odsłony stron dystrybucji, pobierania oraz komentarze.

1. Kali Linux
kali linux

Kali Linux to specjalistyczna dystrybucja Linuksa służąca do przeprowadzania testów bezpieczeństwa i łamania zabezpieczeń. System bazuje na dystrybucji Debian z gałęzi testowej i wyposażony jest w pulpit GNOME.
Pobierz

2. SparkyLinux
sparkylinux 6 xfce

SparkyLinux to dystrybucja Linuksa zbudowana na Debianie. Posiada preinstalowany bogaty zestaw programów, kodeków i wtyczek umożliwiający swobodną pracę na komputerze.
Pobierz

3. openSUSE
opensuse

openSUSE to prosta w obsłudze dystrybucja Linuksa przeznaczona na komputery PC, laptopy i serwery. Projekt openSUSE jest sponsorowany przez firmę Novell i został wyodrębniony z systemu SUSE jako jego otwarta, społecznościowa wersja w 2005 roku (SUSE od 1994 roku).
Pobierz

4. Fedora
fedora 37

Projekt powstał w 2003 roku na bazie Red Hat. Od 2005 roku rozwojem Fedory zajmuje się Fundacja Fedora, która koordynuje prace nad systemem niezależnie od Red Hat. Fedora Core zawiera najnowsze wersje pakietów, które po przetestowaniu trafiają do Red Hat.
Pobierz

5. Debian
debian 11 xfce

Debian jest jedną z najstarszych dystrybucji Linuksa cenioną za stabilność, dokonały system zarządzania pakietami rozwiązujący automatycznie problemy zależności oraz bezpieczeństwo.
Pobierz

6. Parrot Security OS
parrot security os 5

Parrot Security OS to specjalistyczna dystrybucja Linuksa stworzona do testów penetracyjnych, informatyki śledczej, łamania zabezpieczeń, testów zabezpieczeń w chmurze obliczeniowe, prywatności/anonimowości i kryptografii.
Pobierz

7. NAS4Free
nas4free

NAS4Free to otwartoźródłowy system operacyjny dla urządzeń wbudowanych, dostarczający serwer NAS (Network-Attached Storage). System bazuje na FreeBSD. NAS4Free umożliwia współdzielenie zasobów innym maszynom wyposażonym w systemy operacyjne MS Windows, Apple oraz UNIX/Linux.
Pobierz

8. ALT Linux
alt linux

ALT Linux do dystrybucja systemu GNU/Linux zapoczątkowana w 2001 roku na bazie pakietów Mandrake Linux. ALT Linux oferuje zestaw kilku wersji systemu o różnym zastosowaniu, które skierowane są do różnych odbiorców.
Pobierz

9. IPFire
ipfire

IPFire to niezależna dystrybucja systemu Linux, dostarczająca gotowe do użycia oprogramowanie zapory ogniowej. System bazuje na Linux From Scratch, lecz powstał jako fork dystrybucji IPCop.
Pobierz

10. LibreELEC
libreelec

LibreELEC to niezależna dystrybucja Linux, która powstała na bazie OpenELEC. System umożliwia przekształcenie komputera domowego oraz innych urządzeń w centrum multimedialne.
Pobierz

11. Tiny Core
tiny core

Tiny Core to jedna z najmniejszych dystrybucji Linux, działających w trybie graficznym. Jest dystrybucją niezależną, lecz wywodzącą się z nierozwijanej już Damn Small Linux. Tiny Core zawiera jądro Linux, serwer grafiki Xvesa, menadżera okien FLWM, terminal aterm, BusyBox, udev, glibc, cron, menadżera pakietów appbrowser.
Pobierz

12. CoreELEC
null

CoreELEC to dystrybucja systemu operacyjnego Linux, bazująca na LibreELEC, łącząca najnowocześniejszą obsługę sprzętu z niewielkimi rozmiarami dysku i pamięci, zapewniając jednocześnie wydajne, eleganckie i nieniszczące rozwiązanie, które zapewnia kompletne wrażenia z Kodi Entertainment Center dla dekoderów z systemem Android przy użyciu Platforma ARMv8.x-A z preinstalowanym systemem Android 7.1 lub nowszym.
Pobierz

13. Void Linux
void linux

Void Linux to niezależna dystrybucja systemu Linux, ogólnego zastosowania. System wyposażony jest w hybrydowy menadżer pakietów „XBPS”, który pozwala na instalację, aktualizację i usuwanie pakietów, jak również budowanie aplikacji z pakietów źródłowych.
Pobierz

14. Photon OS
photon os

Photon OS to otwarto źródłowy host kontenerowy Linux zoptymalizowany pod kątem aplikacji natywnych dla platform chmurowych i infrastruktury VMware. Photon OS zapewnia bezpieczne środowisko wykonawcze do wydajnego działania kontenerów.
Pobierz

15. FreeBSD
freebsd

FreeBSD to uniksowy system operacyjny z rodziny BSD, zgodny z normą Posix. Założycielami projektu byli Nate Williams, Rod Grimes i Jordan Hubbard. Nad rozwojem projektu czuwa Core Team, który nadzoruje pracę oficjalnych deweloperów i innych programistów.
Pobierz

16. AROS
aros

AROS Research Operating System to otwartoźródłowy system operacyjny rozwijany od 1995 roku. Projekt powstał jako wolna implementacja AmigaOS dla komputerów PC oraz PowerPC, ARM i m68k. Oryginalna nazwa Amiga Research Operating System została zmieniona na AROS w celu uniknięcia problemów z zastrzeżeniami licencyjnymi marki Amiga.
Pobierz

17. Devuan
devuan 4

Devuan to fork dystrybucji Debian GNU/Linux, założony w październiku 2014 roku. Głównym zamierzeniem projektu jest dostarczenie dystrybucji Linux bez domyślnie zainstalowanego systemu inicjującego 'systemd’.
Pobierz

18. RancherOS
rancheros

RancherOS to niezależnie rozwijana, otwarto-źródłowa, specjalistyczna dystrybucja systemu Linux, która dostarcza minimalny system operacyjny umożliwiający uruchomienie kontenerów Docker.
Pobierz

19. Lakka
lakka

Lakka to dystrybucja systemu Linux, umożliwiająca przekształcenie komputera PC oraz innych urządzeń w konsolę starych gier. Lakka zbudowana jest na OpenELEC i wyposażona jest w RetroArch GUI.
Pobierz

20. Gentoo
gentoo 2017 live

Gentoo Linux jest dystrybucją zapoczątkowaną przez założyciela projektu Daniela Robbinsa, obecnie rozwijana przez Fundację Gentoo. Gentoo obsługiwany jest przez system zarządzania instalacją oprogramowania Portage, który instaluje pakiety z paczek źródłowych.
Pobierz

This post is also available in English: https://linuxchannel.org/2023-operating-systems-arm/

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 5]

Jeden komentarz do “TOP 20 systemów operacyjnych wspierających architekturę ARM w 2023 roku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.