Arch LinuxLinux

Athena OS

Ostatnia aktualizacja: 19 września 2023, 16:48

Strona domowa: sourceforge.net/projects/athena-iso/
Dokumentacja: github.com/Athena-OS/athena-iso/wiki
Forum:
Pochodzenie: Szwajcaria
Pulpit: GNOME
Architektura: x86_64
Bazuje na: Arch Linux
Wikipedia:
Distrowatch: Athena OS
Nośnik: Live DVD
Instalacja:
Ostatnia stabilna wersja|wydana: 2023.06.23 | 2023.06.23

Athena to projekt mający na celu zbudowanie nowej koncepcji systemu operacyjnego służącego do testów penetracyjnch. Nazwa projektu pochodzi od imienia Ateny, starożytnej bogini kojarzonej z mądrością, rzemiosłem i sztuką wojenną.

Celem projektu Athena jest zaoferowanie innego podejścia niż najczęściej używane dystrybucje pentestingu. Te dystrybucje są oparte głównie na Debianie i polegają głównie na repozytoriach Debiana lub GitHub do pobierania narzędzi bezpieczeństwa, które nie przechowują wszystkich narzędzi bezpieczeństwa i są trudne w utrzymaniu. Co więcej, te systemy operacyjne są już dostarczane z dużą liczbą narzędzi i usług, z których dobry odsetek nigdy nie jest używany przez przeciętnego użytkownika, co powoduje marnowanie miejsca i może powodować spadek wydajności.

Athena jest projektowana od podstaw, więc już w fazie rozwoju wyeliminowano zbędne moduły i usługi w celu poprawy wydajności i zużycia zasobów. Takie podejście projektowe umożliwiło szczegółowy przegląd każdego pojedynczego pakietu i komponentu do uwzględnienia w dystrybucji. Doprowadziło to do zbudowania przyjaznego dla użytkownika środowiska, pomimo oparcia go na Arch Linux.

Znacznie więcej narzędzi bezpieczeństwa: Athena może polegać na repozytorium BlackArch, które zawiera znacznie więcej narzędzi bezpieczeństwa niż repozytoria Debiana.

Środowisko Atheny jest oparte na pulpicie GNOME Wayland, a system live dostępny jest tylko dla maszyn klasy x86_64.

 
Wiadomości:

 

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.