Solaris

OmniOS

Ostatnia aktualizacja: 6 listopada 2023, 11:58

Strona domowa: omnios.org
Dokumentacja:
Forum:
Pochodzenie: Szwajcaria
Kategoria: Serwer
Pulpit: CLI
Architektura: x86_64
Użytkownik: Zaawansowany
Wikipedia:
Distrowatch:
Nośnik: Install CD
Pobranie: Download OmniOS
Instalacja:
Ostatnia stabilna wersja|wydana: r151048 | 2023.11.06
Ostatnia stabilna wersja LTS|wydana: r151046 | 2023.05.01

OmniOS Community Edition to bazujący na jądrze Illumos system operacyjny przeznaczony na maszyny serwerowe. OmniOS przyjmuje minimalistyczne podejście odpowiednie do użytku na serwerze. Co czwarta stabilna wersja jest wersją z długoterminowym wsparciem (LTS). Wersje LTS są obsługiwane przez trzy lata.

21 kwietnia 2017 r. Robert Treat ogłosił, że OmniTI zawiesi aktywny rozwój OmniOS, a umowy wsparcia nie zostaną przedłużone. Po pięciu latach wydawania systemu dwa razy w roku, OmniOS stał się bardzo popularny, ale cel polegający na tym, aby OmniOS działał społecznościowo, nie został zrealizowany. Chociaż ogłoszenie tego „radykalnego” podejścia zaskoczyło wielu, Treat wyjaśnił, że akcja została podjęta częściowo w nadziei, że może to pobudzić społeczność.

14 tygodni później OmniOS Community Edition staje się rzeczywistością. Andy Fiddaman, Tobias Oetiker i Dominik Hassler poświęcili trochę czasu na stworzenie systemów i procedur pozwalających na przejęcie, utrzymanie i rozwój OmniOS.

OmniOS Community Edition Association (OmniOSce) to szwajcarskie stowarzyszenie, którego celem jest ciągłe wspieranie i udostępnianie OmniOS z korzyścią dla wszystkich zaangażowanych stron. Zarząd OmniOSce kontroluje dostęp do OmniOS CA. Obecni członkowie zarządu to: Tobias Oetiker (Prezes), Andy Fiddaman (Development), Dominik Hassler (Skarbnik).

Atuty OminiOS:
– Platforma pamięci masowej – ZFS, natywny system plików OmniOS, łączy w sobie menedżera woluminów i system plików z silną ochroną integralności danych. Łatwe udostępnianie woluminów za pośrednictwem iSCSI, CIFS i NFS.
– Lekka wirtualizacja – Uruchamiaj lekkie maszyny wirtualne OmniOS lub Linux w kontenerach bez narzutu tradycyjnego hiperwizora, z pełną kontrolą zasobów.
– Wirtualizacja sprzętu – OmniOS zapewnia również pełną wirtualizację sprzętu poprzez bhyve i KVM dla działających gości, takich jak Microsoft Windows, FreeBSD i wiele innych.
– Sieć definiowana programowo – Zwirtualizuj swoją infrastrukturę sieciową za pomocą wirtualnych interfejsów i przełączników Crossbow, a nawet przydziel dedykowane zasoby dla określonych usług.
– Dogłębne śledzenie – DTrace zapewnia kompleksową strukturę dynamicznego śledzenia, która pomaga w rozwiązywaniu problemów w całym stosie oprogramowania.
– Otwarte źródło – OmniOS jest systemem typu open source, samoobsługowym i utrzymywanym na GitHub. Cały rozwój odbywa się na otwartej przestrzeni za pomocą żądań ściągnięcia i każdy może pobrać źródło i samodzielnie zbudować OmniOS.
– Bezproblemowe aktualizacje – Łatwe zarządzanie zainstalowanymi pakietami dzięki aktualizacjom podpisanym cyfrowo. Wersje LTS są aktualizowane przez trzy lata, dzięki czemu można planować aktualizacje w dogodnym dla siebie czasie.

 
Wiadomości:

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.