Aktualności

Jak przechowywać dane z usługami cloud storage?

Ostatnia aktualizacja: 15 września 2023, 11:51

Dane w chmurze mogą być bezpiecznie przechowywane sposoby. Jak zapewnić sobie największy komfort magazynowania plików i zarządzania nimi? Poznaj najciekawsze opcje, w które warto zainwestować.

Cloud storage i block storage

Jednym z podstawowych rozwiązań oferowanych w ramach www.ovhcloud.com/pl/public-cloud/storage/ jest tzw. block storage, czyli metoda opierająca się na dodawaniu wolumenów przestrzeni dyskowej bez wpływu na pozostałe dane. Dzięki temu można w każdej chwili zwiększyć pojemność instalacji zgodnie z aktualnymi potrzebami. Block storage sprawdzi się przede wszystkim w przypadku dużych projektów. Jedną z implementacji jest technologia Ceph, która zapewnia niezawodność usługi oraz skalowalność klastrów. Takie rozwiązanie umożliwia wykonywanie nawet najbardziej wymagających procesów bez obawy o utratę danych czy brak miejsca na kolejne pliki.

Object storage – cloud storage zgodny z API największych dostawców

Kolejne rozwiązanie oferowane dla użytkowników cloud storage to object storage, czyli przechowywanie danych jako obiekty. Taka technika jest w pełni kompatybilna m.in. z API S3 czy Google Storage, czyli technologiami oferowanymi przez największych dostawców usług cloud. Dzięki temu sprawdzi się świetnie w przypadku projektów łączących różne zespoły lub nawet różne firmy. Sporą zaletą jest także łatwość programowania różnych procesów operujących na danych.

Co więcej, object storage można wykorzystać do testowania rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji. Zaletą takiej opcji jest bezpieczna i wydajna przestrzeń dyskowa, która umożliwia realizację nawet bardzo wymagających projektów, które potrzebują urządzeń o dużej mocy obliczeniowej.

Cloud archive, czyli archiwum danych w cloud storage

Do archiwizacji danych można wykorzystać usługę www.ovhcloud.com/pl/public-cloud/cloud-archive/, która pozwala na długotrwałe przechowywanie kopii zapasowych plików. Co ważne, w razie potrzeby można bez problemu odzyskać zapisane informacje. Dane w chmurze są dokładnie zabezpieczone, dzięki czemu nie trzeba obawiać się np. o wyciek informacji o klientach. Przed wyborem usługi tego typu należy zweryfikować rozwiązania oferowane przez dostawcę – skuteczne szyfrowanie danych to w tym przypadku podstawa.

Cloud storage i volume snapshot

Kolejnym rozwiązaniem w ramach cloud storage jest tzw. volume snapshot, czyli funkcja pozwalająca na tworzenie „migawek” wolumenów. Są to zapasowe kopie danych, które można wykonywać przed ważnymi operacjami lub aktualizacjami, by zapewnić sobie możliwość powrotu do stanu systemu przed wprowadzeniem zmian.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.