Świat

KDE Plasma 5.27

Zespół projektu KDE poinformował o wydaniu nowej wersji KDE Plasma 5.27 LTS.

Najważniejsze cechy KDE Plasma 5.27 to nowa aplikacja powitalna Plazmy, która pomaga nowicjuszom w środowisku graficznym KDE Plasma łatwo i szybko skonfigurować różne aspekty, takie jak: włączanie Plazma Vaults, łączenie kont online lub urządzeń mobilnych, dodawanie większej liczby aplikacji, itp.

KDE Plasma 5.27 obsługuje teraz kafelkowanie dla osób z dużym monitorem. Kafelkowanie można włączyć i skonfigurować, naciskając skrót klawiaturowy Meta (Super) + T, a do wyboru są trzy układy. Okna można umieścić w układzie kafelkowym, przytrzymując klawisz Shift i przeciągając je do krawędzi ekranu, aż się przykleją.

Udoskonalono również obsługę wielu monitorów, dodając domyślnie widżet konfiguracji wyświetlania w obszarze zasobnika systemowego, aby pomóc użytkownikowi szybciej zmieniać układ ekranu i inne ustawienia.

KDE Plasma jest teraz dostarczana z ustawieniami Flatpak zintegrowanymi z aplikacją Ustawienia systemu, aby umożliwić Ci pełną kontrolę nad aplikacjami Flatpak.

Pozostałe zmiany obejmują m.in. obsługę kalendarza hebrajskiego w wyskakującym kalendarzu zegara cyfrowego, który można włączyć w ustawieniach zegara cyfrowego > kalendarz > kalendarz alternatywny > kalendarz hebrajski, odnowioną aplikację Color Picker, ulepszony widżet kalkulatora plazmy i wiele ulepszeń plazmy Wayland, jak możliwość wysyłania zdarzeń pochylenia i obrotu pióra do aplikacji.

Ponadto aplikacja Ustawienia systemowe otrzymała różne ulepszenia na stronach ikon, informacji o uruchomieniu, skrótów i przełącznika okien.

Możliwe jest teraz również przeniesienie pojedynczego okna do innej czynności za pomocą menu kontekstowego paska tytułowego, a także otwarcie pełnego menu kontekstowego pulpitu z globalnego paska narzędzi trybu edycji w trybie dotykowym za pomocą urządzenia dotykowego.

KDE Plasma 5.27 jest ostatnim wydaniem z serii Plasma 5, ponieważ Projekt KDE skupi się teraz na serii KDE Plasma 6, która powinna być dostępna jeszcze w tym roku.
KDE Plasma 5.27 to wersja LTS (Long-Term Support), która będzie otrzymywać aktualizacje przez kilka lat.

Źródło: kde.org/pl/announcements/plasma/5/5.27.0/

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

3 komentarze do “KDE Plasma 5.27

  • Ciągle rozwijają tę plasmę, a mi ciągle bardziej podobało się KDE4. Może któraś wersja plasmy przekona mnie o wyższości nad KDE4.

    Odpowiedz
  • Jakby tak wrócił mint z plasmą to by było super.Próbowałem zrobić na mincie środowisko Plasmy aler chyba zabrakło inteligencji bo wyszła kaszanka.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.