Aktualności

Manjaro 23.0

Philip Müller poinformował o wydaniu Manjaro Linux 23.0 o nazwie kodowej „Uranos”.

Manjaro Linux to dystrybucja typu Live zbudowana na Arch Linux i skierowana do użytkowników komputerów osobistych. Manjaro Linux oferowane jest w wersjach z pulpitami Xfce, KDE i GNOME.

Manjaro 23 „Uranos” wydaje się być jedną z pierwszych dystrybucji GNU/Linuksa, które dostarczyły stabilny nośnik instalacyjny/live zasilany przez niedawno wydaną serię jąder Linuksa 6.5. Jądro Linuksa 6.5 wprowadza nowe funkcje, takie jak obsługa Wi-Fi 7, obsługa MIDI 2.0, ulepszona obsługa systemów AMD „Zen” i wiele więcej.

W przypadku starszego sprzętu ta wersja oferuje dwa długoterminowo obsługiwane jądra, a mianowicie Linux 6.1 LTS i Linux 5.15 LTS. Te jądra są dostępne do instalacji za pośrednictwem domyślnego menedżera pakietów każdej edycji Manjaro Linux.

Manjaro 23 zaktualizował wszystkie trzy edycje zawierające Xfce, GNOME i KDE Plasma o najnowsze wersje tych popularnych środowisk graficznych. Należą do nich Xfce 4.18, GNOME 44.4 i KDE Plasma 5.27.7 LTS.

Wersja KDE Plasma zawiera również najnowszy pakiet oprogramowania KDE Gear 23.08 i pakiet oprogramowania KDE Frameworks 5.108.

Manjaro 23 można już pobrać w wersjach dla laptopów i komputerów stacjonarnych x86_64 (64-bitowych), a także urządzeń ARM.

Obecni użytkownicy Manjaro 22 mogą zaktualizować swoje instalacje, uruchamiając polecenie:
sudo pacman -Syu

Źródło: forum.manjaro.org/t/manjaro-23-0-uranos-released/147448

Nowe obrazy systemu dla maszyn 64 bitowych można pobrać z naszego portalu

 

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.