Aktualności

Manjaro Linux 22.1.0

Philip Müller poinformował o wydaniu Manjaro Linux 22.1.0 „Talos”.

Manjaro Linux to dystrybucja typu Live zbudowana na Arch Linux i skierowana do użytkowników komputerów osobistych. Manjaro Linux oferowane jest w wersjach z pulpitami Xfce, KDE i GNOME.

Edycja GNOME otrzymała kilka aktualizacji serii Gnome 43. Obejmuje to wiele poprawek i dopracowań, gdy Gnome 43 został pierwotnie wydany we wrześniu 2022 r.

Pulpit Gnome jest wyposażony w przeprojektowane menu stanu systemu, które umożliwia szybką zmianę często używanych ustawień. Ustawienia, które wcześniej wymagały zagłębiania się w menu, można teraz zmienić jednym kliknięciem przycisku. Nowy wygląd ułatwia również szybkie sprawdzenie stanu ustawień.

Aplikacja Layouts Switcher zyskała kilka nowych funkcji, a także różne ulepszenia i poprawki, dzięki której teraz możesz stworzyć własną dynamiczną tapetę. Gradience umożliwia dostosować swój motyw z poziomu aplikacji. Istnieje wiele dostępnych motywów do wyboru lub możesz stworzyć swój własny.

Dodatkowo udało się odzyskać zielony branding. Dlatego stworzono kilka pakietów Gnome, które oznaczono Maią. Obejmuje to kolory akcentujące, kolorystykę na ekranie logowania, przyciemnianie folderów i motywy Qt.

Edycja Plazmy zawiera najnowszą serię Plasma 5.27 LTS i KDE Gear 22.12. Wprowadza nowe, ekscytujące ulepszenia do Twojego pulpitu.

Ta wersja zawiera system kafelkowania okien, bardziej stylowy motyw aplikacji, czystsze i bardziej użyteczne narzędzia oraz widżety, które zapewniają większą kontrolę nad komputerem. Projektanci KDE ciężko pracowali, zmniejszając liczbę stron w narzędziu Ustawień systemowych Plazmy i przenosząc mniejsze opcje z innymi ustawieniami. Tak jest w przypadku konfiguracji animacji podczas uruchamiania aplikacji, która teraz znajduje się na stronie Kursory. Dodatkowo przycisk Podświetl zmienione ustawienia został przeniesiony do menu hamburgerów, aby uzyskać czystszy wygląd.

Obsługa Wayland w Plazmie 5.27 została usprawniona, z wieloma poprawkami błędów i ulepszeniami niezawodności.

Edycji XFCE oferuje teraz Xfce 4.18. Oto kilka najważniejszych informacji: Nowa funkcja wyróżniania plików (dostępna z okna dialogowego właściwości plików) w menedżerze plików Thunar pozwala ustawić niestandardowy kolor tła i niestandardowy kolor tekstu na pierwszym planie – skuteczny sposób na zwrócenie uwagi na określone pliki w katalogu pełen podobnie wyglądających typów mimów. Jeśli chodzi o wyszukiwanie plików, Thunar obejmuje wyszukiwanie rekurencyjne.

Panel oferuje parę nowych preferencji. Po pierwsze, długość panelu jest teraz konfigurowana w pikselach, a nie w procentach, jak poprzednio. Po drugie, dostępna jest nowa opcja „utrzymuj panel nad oknami”. Dzięki temu zmaksymalizowane okna aplikacji wypełniają obszar za panelem, zamiast maksymalizować jego dolną lub górną krawędź, aby przylegały do niego.

Control Center grupuje wszystkie różne moduły pulpitu do zarządzania systemem w jednym łatwym w użyciu oknie. Wiele z nich zawiera nowe opcje. Na przykład możesz wyłączyć paski nagłówka w oknach dialogowych z modułu Wygląd; pokaż lub ukryj opcję „usuń” w menu kontekstowych plików na pulpicie; i wybierz domyślne zachowanie wielu monitorów przed dołączeniem dodatkowego ekranu – to bardzo przydatne.

W tej wersji używane jest jądro 6.1 LTS jako domyślne. Dostępne są również obrazy ISO z kernelami 5.15 LTS i 5.10 LTS dostarczające dodatkowe wsparcie dla starszego sprzętu.

Źródło: forum.manjaro.org/t/manjaro-22-1-talos-released/139155

Nowe obrazy systemu dla maszyn 64 bitowych można pobrać z naszego portalu

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.