Świat

Mozilla 25 lat

31 marca, czyli „trzy trzydzieści jeden” (tzn. marzec 31), jest czymś w rodzaju talizmanu w społeczności Mozilli. To data powstania Mozilli w 1998 roku — data, w której udostępnili kod Netscape do użytku na całym świecie.

W tym roku „trzy trzydzieści jeden” ma szczególne znaczenie: to 25-lecie Mozilli.

Od 1998 roku wiele się zmieniło. Mozilla to już nie tylko śmiały pomysł, to rodzinna organizacja — organizacja non-profit, korporacja pożytku publicznego i między innymi — organizacja, która tworzy produkty, napędza ruchy i inwestuje w odpowiedzialną technologię.

Mozilla nie jest już małą grupą inżynierów w biurze firmy Netscape w Mountain View. Jest to technologia, badacze i aktywiści na całym świecie — nie wspominając o dziesiątkach tysięcy wolontariuszy.

Ale gdyby mieszkaniec Mozilli z 1998 roku wszedł do biura Mozilli (lub dołączył do rozmowy wideo Mozilli) w 2023 roku, myślę, że szybko poczułby coś rozpoznawalnego. Znajomy duch i znajomy zestaw wartości.

Kiedy 25 lat temu Mozilla udostępniła kod źródłowy naszej przeglądarki, powodem był interes publiczny: chcieli wywołać więcej innowacji, więcej konkurencji i większy wybór. Od tamtej pory technologia w interesie publicznym jest ich manifestem — niezależnie od tego, czy wypuszczono Firefoksa 1.0 w 2004 roku, czy uruchomiono Mozilla.ai na początku tego roku.

W tej chwili technologia w interesie publicznym wydaje się ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Dzisiejszy internet jest głęboko powiązany z naszym życiem osobistym, zawodowym i całym społeczeństwem. Dzisiejszy internet też jest wadliwy. Scentralizowana kontrola ogranicza wybór i konkurencję. Skupienie się na „zaangażowaniu” potęguje oburzenie, a źli aktorzy kwitną.

W tej chwili — i przez następne 25 lat — Mozilla może coś z tym zrobić.

Misja i zasady Mozilli są wiecznie aktualne i będą nadal ewoluować, aby sprostać potrzebom i wyzwaniom współczesnego Internetu. Sposób, w jaki ludzie korzystają z internetu, będzie się zmieniał z biegiem czasu, ale zapotrzebowanie na innowacyjne produkty, które dają poszczególnym osobom sprawczość i wybór w Internecie, jest stałe. Firefox ewoluował od wiernego i wydajnego renderowania stron internetowych na komputerach PC do międzyplatformowego agenta, który działa w imieniu jednostki, chroniąc ją przed złymi akcjami i inwigilującymi kapitalistami podczas poruszania się po sieci. Mozilla wprowadziła nowe produkty, takie jak Firefox Relay i Mozilla VPN, aby chronić tożsamość i prywatność użytkowników podczas korzystania z Internetu. Mozilla przyczynia się do zdrowego dyskursu publicznego, dzięki Pocket umożliwia odkrywanie niesamowitych treści, a instancja mozilla.social Mastodon obsługuje zdecentralizowane, napędzane przez społeczność media społecznościowe.

Źródło: https://blog.mozilla.org/en/mozilla/mitchell-baker-mozilla-25-anniversary/

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Jeden komentarz do “Mozilla 25 lat

  • Jestem z Firefoxem od ~2006 roku. Instalowałem tę przeglądarkę domyślnie po instalacji systemu. Kiedyś bardzo popularna przeglądarka. Niestety Chrome zepchnął ją do narożnika…

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.