Aktualności

NixOS 23.05

Ostatnia aktualizacja: 1 czerwca 2023, 11:21

Została wydana nowa wersja NixOS 23.05 o nazwie kodowej „Stoat”.

NixOS jest niezależną dystrybucją GNU/Linux rozwijaną od 2003 roku. NixOS wyróżnia się na tle innych dystrybucji innowacyjnym sposobem zarządzania pakietami oraz budową struktury katalogów systemowych.

Oprócz wielu nowych i ulepszonych pakietów, to wydanie zawiera następujące najważniejsze zmiany:
– jądro linux: 6.1
– systemd został zaktualizowany do wersji 253.1. Zaleca się użycie opcji nixos-rebuild boot and reboot zamiast nixos-rebuild — ponieważ w niektórych rzadkich przypadkach przełączenie działającego systemu może się nie powieść.
– glibc: 2.37
– Cinnamon został zaktualizowany do wersji 5.6
– GNOME został zaktualizowany do wersji 44
– Plazma KDE została zaktualizowana do wersji 5.27
– Python implementuje PEP 668, zapewniając lepsze informacje zwrotne użytkownikom, którzy próbują uruchomić pip install w całym systemie.
– nixos-rebuild obsługuje teraz dodatkową opcję –specialisation, której można użyć do zmiany specjalizacji dla poleceń przełączania i testowania.
– libxcrypt, biblioteka zapewniająca funkcję mieszania haseł crypt, jest teraz zbudowana bez obsługi algorytmów, które nie są oznaczone jako silne. Wpływa to na dostępność algorytmów haszujących hasła używanych do logowania do systemu (login, passwd), ale także pakietów Apache2 Basic-Auth, Samba, OpenLDAP, Dovecot i wielu innych.
– boot.bootspec.enable (opcja wewnętrzna) jest teraz domyślnie włączona, ponieważ dokument RFC-0125 został scalony. Oznacza to, że będziesz mieć dokument bootspec o nazwie boot.json wygenerowany dla każdego systemu i specjalizacji na najwyższym poziomie. Jest to przydatne, aby włączyć zaawansowane przypadki użycia rozruchu w NixOS, takie jak SecureBoot.

Wsparcie techniczne jest planowane do końca grudnia 2023 r.

Źródło: nixos.org/manual/nixos/unstable/release-notes.html#sec-release-23.05

Obraz systemu Live oraz Minimal Install dla maszyn i686, amd64 oraz aarch64 można pobrać z naszego portalu

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.