Aktualności

Oracle Linux 9.2

Simon Coter poinformował o wydaniu nowej wersji Oracle Linux 9.2.

Oracle Linux to dystrybucja bazująca na Red Hat Enterprise Linux (RHEL), rozwijana od 2006 roku. System przeznaczony jest na stacje serwerowe i posiada wiele certyfikatów potwierdzających jego gotowość do pracy na serwerach IBM, HP, dell, Cisco oraz w chmurze obliczeniowej (cloud computing) Amazon.

Najnowsze wersje systemu Oracle Linux zwiększają wygodę użytkowników we wdrożeniach lokalnych i chmurowych, koncentrując się na spójności operacyjnej i zwiększonej wydajności, aby skrócić czas wprowadzania na rynek zasobów infrastruktury krytycznej.

Oracle Linux 9 Update 2 i Oracle Linux 8 Update 8 dla 64-bitowych platform Intel i AMD (x86_64) oraz 64-bitowych ARM (aarch64) są już ogólnie dostępne. Te wersje są w 100% binarnie kompatybilne z odpowiednimi wersjami Red Hat Enterprise Linux 9.2 i 8.8. Obie wersje są dostarczane z najnowszymi pakietami Unbreakable Enterprise Kernel Release 7 Update 1 (UEK R7U1) i Red Hat Compatible Kernel (RHCK).

Oracle Linux 9 Update 2 jest dostarczany z następującymi opcjami jądra:
– UEK R7U1, kernel-uek-5.15.0-101.103.2.1 dla platform x86_64 i aarch64
– Jądro kompatybilne z Red Hat (RHCK), kernel-5.14.0-284.11.1 dla platformy x86_64

Oracle Linux 8 Update 8 jest dostarczany z następującymi opcjami jądra:
– UEK R7U1, kernel-uek-5.15.0-101.103.2.1 dla platform x86_64 i aarch64
– Jądro kompatybilne z Red Hat (RHCK), kernel-4.18.0-477.10.1 dla platformy x86_64

Oracle Linux obsługuje teraz aktualizacje offline. Aktualizacje w trybie offline mogą pomóc w ochronie systemu podczas aktualizacji, przeprowadzając instalacje pakietów po ponownym uruchomieniu i przed załadowaniem bibliotek, na które mogą mieć wpływ aktualizacje pakietów. Dzięki temu udoskonaleniu aktualizacje systemu operacyjnego nie będą miały wpływu na działające usługi.

Oracle Linux zawiera teraz zaktualizowany pakiet narzędzi kontenerowych, który zapewnia lepszą integrację między Oracle Linux a lokalnymi środowiskami wykonawczymi kontenerów; ten pakiet zawiera ulepszone wersje narzędzi Podman, Buildah, Skopeo, crun i runc.

Oracle Linux 9 Update 2 zawiera Grafana v.9, wersję, która poprawia łatwość użytkowania Grafany, odkrywanie danych za pomocą nowych modeli wizualizacji oraz domyślne środowisko Grafana Alerting. Grafana, część Oracle Linux, sprawia, że obserwowalność i wizualizacja danych są łatwiejsze i bardziej dostępne.

Za pomocą narzędzia leapp można uaktualnić system Oracle Linux 7 do najnowszej wersji Oracle Linux 8, a także zaktualizować system Oracle Linux 8 do najnowszej wersji Oracle Linux 9.

Źródło: blogs.oracle.com/linux/post/oracle-announces-general-availability-of-latest-oracle-linux-releases

Obrazy iso nośników instalacyjnych dla maszyn x86_64 i aarch64 bitowych można pobrać z naszego portalu

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.