Świat

Premiera nowego najmocniejszego procesora AMD – 7950X3D

Ostatnia aktualizacja: 15 września 2023, 20:10

AMD Ryzen 9 7950X3D to nowy, najmocniejszy procesor AMD. Jest on dedykowany graczom, którzy cenią sobie wydajność na najwyższym poziomie. Najnowszy model AMD posiada aż 16 rdzeni Zen 7. Wykorzystano w nim także nowatorską technologię 3D V-Cache, która wpływa na znaczne zwiększenie wydajności tego podzespołu. AMD Ryzen 9 7950X3D z pewnością będzie absolutnym hitem sprzedażowym. W poniższym artykule przedstawiamy specyfikację tego podzespołu i wskazujemy, jaka jest jego wydajność w praktyce.

Najnowszy i najmocniejszy procesor AMD, czyli 7950X3D

AMD 7950X3D komputronik.pl/product/814712/amd-ryzen-9-7950x-3d.html posiada bardzo zbliżoną specyfikację do wcześniejszego modelu AMD 7590 X. Istnieje jednak kilka dość istotnych różnic między tymi procesorami. W 7950X3D również zastosowano 16 rdzeni i 32 wątki na bazie Zen 4, jednakże mają one nieco niższe taktowanie. Jest ono niższe o 300 MHz i wynosi 4,2 GHz. Z kolei w trybie Turbo procesor może przyspieszyć do 5,7 GHz.

AMD zastosował w omawianym procesorze mechanizm, który odpowiada za automatyczne podbijanie zegarów do momentu osiągnięcia temperatury 89 stopni Celsjusza. Oznacza to, że jeżeli zastosowane chłodzenie będzie na odpowiednim poziomie, wówczas wydajność procesora będzie jeszcze lepsza.

Istotna informacja dotycząca procesora 7950X3D jest taka, iż zablokowano tutaj możliwość zmiany mnożnika. Jest to równoznaczne z tym, iż podkręcenie zegarów z wykorzystaniem tradycyjnych metod jest niemożliwe, co dla niektórych gamerów może być dużym minusem.
Procesor jest wyposażony w zintegrowaną kartę graficzną Radeon Graphics taktowaną zegarem 2200 MHz, co zapewnia wystarczającą moc nawet do grania w gry. Procesor ten wyróżnia się też wysokim poziomem energooszczędności, co pozwala zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną przy intensywnym korzystaniu ze sprzętu komputerowego.
Wszyscy recenzenci – zarówno polscy jak i zagraniczni, zgadzają się co do jednego: AMD Ryzen 9 7950X3D można uznać za nowego króla wydajności wśród procesorów. Wynika to z zastosowania wspomnianej pamięci L3 zwiększającej wydajność.

procesor

Pamięć podręczna

Dostępność pamięci podręcznej to jedna z najmocniejszych stron tego procesora. W AMD 7950X3D oba jądra krzemowe CCD są wyposażone w 32 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Z kolei na pierwszym jądrze umieszczony został chiplet 3D V-Cache – jest to kolejne aż 64 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. W sumie procesor posiada aż 96 MB pamięci L3.
Asymetryczna budowa jąder zastosowana w tym procesorze jest spowodowana tym, iż system operacyjny może samodzielnie wybrać, który ze scenariuszy zapewni największą wydajność w konkretnych okolicznościach. Sam zdecyduje, czy lepsze będzie wyższe taktowanie czy też większa pojemność pamięci podręcznej.

Współpraca z pamięcią DDR5

Procesor AMD Ryzen 9 7950X3D zbudowano na bazie najnowszej architektury Zen 4. Dzięki temu obsługuje on pamięć RAM DDR5 – najnowszego typu. Ten standard pamięci zapewni nam wydajne i sprawne działanie komputera przez minimum kilka lat. DDR5 jest znacznie szybszym standardem pamięci niż poprzednik – DDR4. Zaopatrując się w procesor AMD Ryzen 9 7950X3D zyskujemy pewność, iż zagwarantuje on nam najlepszą wydajność przez długi czas.

procesor

Wyniki testów. AMD pokona Intela?

W ramach przedpremierowych testów sprawdzono wydajność w grach procesora AMD Ryzen 7950X3D oraz porównano ten wynik z CPU Intel Core i9-13900K. Okazało się, że najnowszy procesor AMD jest średnio o 5,6% bądź 6% wydajniejszy aniżeli procesor Intela. W pierwszym przypadku zastosowano kartę graficzną AMD Radeon RX 7900 XTX, zaś w drugim – nVidia GeForce RTX 4090.
Testy wykazały także, że 7950X3D wykazuje się o około 12% większą szybkością w grach przy rozdzielczości Full HD i na ustawieniach fabrycznych niż Intel Core i9-13900K oraz i9-13900KS, a także jest o prawie 9% szybszy, gdy chipy te są podkręcone.
Zachęcamy do sprawdzenia informacji o innych popularnych procesorach AMD na stronie komputronik.pl/search-filter/401/procesory-amd

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.