Świat

Ranking serwerów NAS – te rzeczy warto wiedzieć!

Ostatnia aktualizacja: 15 września 2023, 20:09

Serwer NAS doskonale nadaje się do przechowywania cennych plików oraz kopii zapasowych – możemy z niego skorzystać w domu lub w firmie, ale najpierw musimy zakupić sprzęt. Poszczególne modele serwerów NAS różnią się między sobą nie tylko ceną, ale też kilkoma kluczowymi cechami, które wpływają na wydajność oraz bezpieczeństwo. Co warto wiedzieć na temat serwerów NAS? Jaki model wybrać?

Serwer NAS – co to jest i do czego się przydaje?

Serwer NAS to niewielki komputer, który służy do przechowywania i udostępniania danych w ramach jednej sieci. Mogą z niej korzystać różne urządzenia (np. komputery, telefony, tablety), które zyskują szybki i wygodny dostęp do plików. Serwery NAS często pełnią funkcję wewnętrznych baz danych w firmach, ale korzystają z nich też indywidualni użytkownicy – świetnie sprawdzają się w roli domowego magazynu na multimedia oraz cenne dane.

serwer nas

Jak wybrać serwer NAS do domu i firmy? Najważniejsze parametry

W sprzedaży znajdziemy serwery NAS od różnych producentów. Największą renomą cieszy się sprzęt od WD, Synology oraz QNAP, choć warto też sprawdzić ofertę mniej popularnej konkurencji. Jeśli szukamy inspiracji lub nie możemy się zdecydować na konkretny model, to powinniśmy sprawdzić ranking serwerów NAS do domu i firmy – to świetny sposób na porównanie ze sobą parametrów technicznych poszczególnych urządzeń. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru serwera NAS?

Procesor i pamięć RAM

Serwery NAS to tak naprawdę proste komputery, a więc efektywność ich pracy zależy od wydajności zainstalowanego procesora i pamięci RAM. Większość modeli ma pod tym względem dość podobne parametry (1 GB RAM oraz procesor o częstotliwości taktowania wynoszącej ok. 1200 MHz), dlatego nie należy spodziewać się znaczących różnic. Mimo to warto porównać ze sobą moc procesora oraz pamięć RAM, by wybrać najlepszy model serwera NAS.

Miejsce na dyski

Najprostsze i najtańsze serwery NAS zapewniają jedno miejsce na dysk twardy. To niewiele – co prawda możemy tam wpiąć HDD o pojemności 10 TB lub 12 TB, ale taka powierzchnia magazynowa bardzo często nie wystarcza. Jeśli zależy nam na dużej ilości miejsca na pliki, to najbardziej opłaca się zakupić serwer NAS z dwoma lub czterema slotami na dyski. W ten sposób w przyszłości będziemy mogli rozbudować pojemność serwera, dokładając jeszcze więcej wolnej pamięci.

Funkcja RAID

RAID to specjalna technologia, która pozwala na łączenie dysków twardych w jedną, wielką przestrzeń magazynową. Współpraca dwóch lub większej liczby HDD w ramach specjalnej macierzy zapewnia szereg korzyści – to nie tylko mniejsze ryzyko utraty danych, ale też efektywniejsze wykorzystanie pamięci oraz wyższa wydajność transmisji danych. Funkcję RAID trzeba właściwie skonfigurować, ale zanim to zrobimy, musimy wybrać sprzęt, który obsługuje interesującą nas macierz. Największą popularnością cieszą się RAID 0, RAID 1 oraz RAID 10, choć warto również zwrócić uwagę na inne, mniej znane rodzaje.

Wybór między macierzami to temat na osobny artykuł – zasadniczo RAID 1 to najbezpieczniejsza, ale też najmniej efektywna opcja. RAID 0 zapewnia wysoki poziom wydajności, zaś RAID 10 łączy wady i zalety obu rozwiązań. Nie wszystkie serwery NAS dają możliwość wyboru macierzy RAID – przed dokonaniem zakupu należy upewnić się, że wybrany model został wyposażony w taką funkcję.

Złącza LAN

Większość serwerów NAS jest wyposażona w dwa lub cztery łącza LAN. Dzięki nim możemy bezpośrednio wpiąć się do sieci i usprawnić korzystanie z bazy danych. W warunkach domowych dwa złącza w zupełności wystarczą, ale w przypadku firm warto zadbać o to, żeby było ich jak najwięcej.

Jakie dyski wybrać do serwera NAS?

W serwerze NAS możemy umieścić dowolny rodzaj pamięci, choć urządzenia najlepiej współpracują z tradycyjnymi HDD. W sprzedaży znajdziemy specjalne dyski twarde, zaprojektowane z myślą o współpracy z serwerami NAS. Na tle innych modeli wyróżniają się one dużą szybkością oraz niezawodnością. To najlepsze rozwiązanie, choć trzeba pamiętać, że zwykły dysk twardy też sprawdzi się jako nośnik pamięci. Pod tym względem nie należy wybrzydzać – warto wybrać HDD o dużej pojemności, żeby cieszyć się jak największą ilością przestrzeni magazynowej na serwerze NAS!

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Jeden komentarz do “Ranking serwerów NAS – te rzeczy warto wiedzieć!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.