Aktualności

Siduction 2023.1.0

Ferdinand Thommes poinformował o wydaniu siduction 2023.1.0 o nazwie kodowej „Standing on the Shoulders of Giants”.

siduction jest społecznościowym forkiem dystrybucji aptosid i bezpośrednio bazuje na pakietach Debiana z gałęzi niestabilnej „Sid”.

Zespół Siduction z dumą prezentuje nieplanowaną premierę na specjalną okazję. Debian GNU/Linux, którego niestabilną gałąź niektórzy z nas śledzą od ponad 20 lat, obchodzi swoje 30 urodziny 16.08.2023 i uważamy, że jest to godne wszelkiego szacunku.

Debian jest drugą najstarszą dystrybucją po Slackware i jest wspierany wyłącznie przez zaangażowanych ludzi, bez firmy stojącej w tle lub kogoś na szczycie, decydującego o tym, jak potoczą się sprawy. Debian jest uważany za „uniwersalny system operacyjny” ze względu na wiele obsługiwanych do dziś architektur, a stabilność ich wydań jest legendarna.

Historia zaczęła się 16 sierpnia 1993 roku, kiedy Ian Murdock przedstawił swój samodzielnie zaprojektowany system „Debian Linux Release”. Manifest Debiana ukazał się w tym samym roku. Pierwsza stabilna wersja, 1.1, została wydana w 1996 roku, a następnie skompilowana przez mniej niż 100 programistów. Wydanie nosiło nazwę kodową „Buzz”, co było pierwszym odniesieniem do postaci z serii filmów Toy Story, od których nazwy kodowe są nadal zapożyczone.

Do tej pory dodano kolejnych 16 wydań, z których bieżąca nosi kryptonim „Bookworm” i ukazała się 10 czerwca 2023 roku. Motto brzmi nadal: Będzie wydane, gdy będzie gotowe.

Siduction: Wszystko zaczęło się od Knoppiksa

Nasza własna oś czasu zaczyna się od Knoppiksa i przechodzi od Kanotix do sidux i aptosid do siduction, które dostarczamy już od 12 lat. Debian nigdy nas nie zawiódł, ale proces podejmowania decyzji był czasem trochę za wolny. Na przykład wprowadziliśmy systemd przed Debianem i od pewnego czasu dostarczamy oprogramowanie układowe jako opcję obsługi obecnego sprzętu na nośniku instalacyjnym.

Czego można się spodziewać po siduction 2023.1.0?

Przede wszystkim czeka na Was nowa tapeta artystki Angevere (Ona Kristensen), którą możemy wykorzystać za uprzejmą zgodą.

Wersja, które są oferowane w wersji 2023.1.0 to: KDE Plasma 5.27.7.1, LXQt 1.3.0, Xfce 4.18, Xorg i noX. GNOME, MATE i Cinnamon tym razem nie dały rady, ponieważ nie ma dla nich opiekuna w siduction.

Opublikowane obrazy siduction 2023.1.0 to migawka Debian Unstable, również o nazwie Sid, z 16 sierpnia 2023 r., wzbogacona o kilka przydatnych pakietów i skryptów, instalator oparty na Calamares i dostosowaną wersję jądra Linuksa 6.4-10 , podczas gdy systemd to 254.1-2.

Użytkownik i hasło w sesji live to: siducer/live

Źródło: siduction.org/2023/08/release-notes-2023-1-0-standing-on-the-shoulders-of-giants/

Obrazy systemu Live 64 bit można pobrać z naszego portalu

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.