TOP

TOP 10 ratunkowych systemów operacyjnych w 2023 roku

Ostatnia aktualizacja: 14 września 2023, 22:56

Poniższe zestawienie systemów operacyjnych jest poświęcone najbardziej popularnym systemom operacyjnym z rodziny Linux, BSD, Solaris, AROS, DOS oraz innym, niezależnym, które oferują spersonalizowany, gotowy do użycia system o przeznaczeniu ratunkowym. Lista zawiera systemy, które najbardziej przykuły Waszą uwagę na portalu Linuxiarze.pl, od początku stycznia do końca lipca 2023.

Zestawienie bierze pod uwagę odsłony stron dystrybucji, pobierania oraz komentarze.

1. SparkyLinux
sparkylinux 8 xfce
SparkyLinux to dystrybucja Linuksa zbudowana na Debianie. Posiada preinstalowany bogaty zestaw programów, kodeków i wtyczek umożliwiający swobodną pracę na komputerze. Edycja Rescue to system działający w trybie Live DVD/USB bez opcji instalacji na dysku twardym. W systemie Live dostępne są narzędzia służące do analizy i naprawy uszkodzonych plików, partycji i systemów operacyjnych
Pobierz

2. All in One
all in one linux
All in One System – Rescue Toolkit (AIO) to dystrybucja systemu Linux działająca w trybie live, przeznaczona do naprawiania systemów, odzyskiwania plików i resetowania haseł do systemu Windows. AIO bazuje na Lubuntu i jest dostarczane z kilkoma narzędziami ratunkowymi do użytku przez techników i administratorów systemu.
Pobierz

3. Boot-Repair-Disk
boot repair disk
Boot-Repair-Disk jest dystrybucją Linuksa zbudowaną na Debianie.
System wyposażony jest w program Boot-Repair, który umożliwia przywrócenie programu rozruchowego za pomocą jednego kliknięcia. Proces jest w pełni zautomatyzowany i pozwala na „bezstresową” naprawę bootloadera.
Pobierz

4. GParted LiveCD
gparted livecd
GParted (GNOME Partition Editor) jest narzędziem do zarządzania partycjami dysku. Program umożliwia tworzenie, kopiowanie, odczytywanie, usuwanie, przesuwanie oraz zmianę rozmiaru partycji. Obsługuje wiele typów systemów plików, np. Btrfs, ext2, ext3, ext4, FAT16, FAT32, HFS, HFS+, JFS, SWAP, NTFS, Reiser4, ReiserFS, UFS i XFS.
Pobierz

5. Clonezilla Live
clonezilla live
Clonezilla jest specjalistyczną dystrybucją Linuksa działającą w trybie live, która umożliwia wykonanie kopii całego systemu lub poszczególnych katalogów oraz ich przywrócenie. Wersja główna zbudowana jest na niestabilnej gałęzi Debiana „Sid” a wersja alternatywna bazuje na Ubuntu.
Pobierz

6. Redo Rescue
redo rescue
Redo Rescue (poprzednio: Redo Backup and Recovery) jest specjalistyczną dystrybucją przeznaczoną do klonowania i przywracania dysków oraz partycji systemu MS Windows i Linux. Zbudowana jest na dystrybucji Debian GNU/Linux (poprzednio na Lubuntu). Redo działa w trybie Live bez konieczności instalacji na dysku.
Pobierz

7. Ikki Boot
ikki boot
Ikki Boot to bootowalny, specjalistyczny dysk CD/USB zawierający narzędzia służące do wykrywania błędów komputera, partycjonowania dysków, wykonywania kopii zapasowej systemu, etc. Live dysk zawiera narzędzia i aplikacje takie jak: SliTaz, GParted, Clonezilla, TestDisk, Darik Boot, Nuke i Super Grub Disk.
Pobierz

8. G4L
g4l 0.45
G4L (dawniej: Ghost for Linux) to specjalistyczna dystrybucja Linuksa służąca do klonowania partycji i całych dysków. Domyślnym programem do obsługi kopii zapasowych jest Partimage. G4L jest zbliżony funkcjonalnością do własnościowego Norton Ghost.
Pobierz

9. Parted Magic OS
parted magic os
Parted Magic OS jest komercyjną, specjalistyczną dystrybucją Linuksa działającą w trybie Live. Służy do zarządzania, testowania i diagnostyki partycjami dysków, pamięci i innych elementów komputera. System może być uruchomiony z płyty CD, pamięci flash USB, lub dysku twardego bez konieczności instalacji (za pomocą PXE).
Pobierz

10. Snal Linux
snal linux
Snal (Simple Networked and Live) Linux to mała dystrybucja Linuksa oparta na Arch Linux. Wyposażona jest w menedżera okien i3 i zawiera przeglądarkę internetową Firefox, a także kilka narzędzi sieciowych i systemy plików.
Pobierz

Pełna lista systemów ratunkowych znajduje się na stronie: Dystrybucje Ratunkowe

This post is also available in English: https://linuxchannel.org/top-10-rescue-operating-systems-2023/

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 3.7]

3 komentarze do “TOP 10 ratunkowych systemów operacyjnych w 2023 roku

 • Ikki Boot jest moim ulubionym LiveCD. Od najnowszych wersji zawiera dostosowaną wersję Porteus, która jest naprawdę doskonała.

  Odpowiedz
 • Parted Magic jest ok. chyba jedyny ma secure erase ssd ata i NVMe dyski i opcję unlock, ja właśnie niszcze etykiety z dysków , używam lock HDD Bios, ale i tak szyfruję dyski i jeszcze pliki.
  A najnowsze WinPE używam ale w VM i bez networking.

  Odpowiedz
 • Takie dystrybucje są pożyteczne i potrzebne. Ja używam z bardzo dobrym skutkiem dwie z wymienionych: GParted LiveCD i Boot-Repair-Disk.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.