TOP

TOP 20 dystrybucji Ubuntu 2023/01

Ostatnia aktualizacja: 15 września 2023, 22:22

TOP 20 najczęściej odwiedzanych dystrybucji Linux bazujących na Ubuntu w styczniu 2023 roku na portalu Linuxiarze.pl

Poniższe zestawienie najpopularniejszych dystrybucji Linux bazujących na Ubuntu w styczniu 2023 roku ma charakter czysto poglądowy i opiera się na odsłonach stron użytkowników portalu Linuxiarze.pl. W zestawieniu były brane pod uwagę strony dystrybucji, pobierania, poradniki instalacji oraz komentarze.

Dystrybucja Ubuntu powstała w 2004 roku i jest sponsorowana przez firmę Canonical oraz Ubuntu Fundation.
Na jej bazie powstała bardzo duża liczba remixów, forków, itp., a pytanie brzmi: czy distro bazujące na Ubuntu może być bardziej popularne od samego pierwowzoru?
Oczywiście odpowiedź pozostawiam każdemu z Was.

1. Linux Mint
Linux Mint 20

Linux Mint jest systemem bazującym na Ubuntu z domyślnie zainstalowanymi nie-wolnymi kodekami i sterownikami, dzięki którym początkujący użytkownik nie ma problemu z odtworzeniem popularnych plików audio i wideo. Cykl wydawniczy Minta uzależniony jest od wydań Ubuntu a nowe wersje systemu ukazują się około 1-2 miesiące po oficjalnej premierze Ubuntu.
Pobierz

2. Ubuntu
ubuntu 22.04 lts

Ubuntu to dystrybucja Linuksa typu Live powstała na bazie Debiana, z możliwością instalacji na dysku twardym, pamięci przenośnej lub wewnątrz systemu Windows (nie zmieniająca struktury partycji dysku) przeznaczona na komputery domowe. Ubuntu tak samo jak swój protoplasta zawiera tylko wolne oprogramowanie, lecz możliwe jest również zainstalowanie pakietów własnościowych oraz z innych repozytoriów.
Pobierz

3. Lubuntu
lubuntu 22.04 LTS

Lubuntu to oficjalna pochodna Ubuntu korzystająca z lekkiego środowiska graficznego LXDE.
Przeznaczona dla notebooków, urządzeń przenośnych oraz starszych komputerów. System rozwijany od 2008 roku.
Pobierz

4. Zorin OS
zorin os

Zorin jest dystrybucją zbudowaną na Ubuntu i skierowaną do początkujących użytkowników Linuksa. Interfejs graficzny zbliżony jest wyglądem do MS Windows 2000, XP, 7 lub Mac OSX (do wyboru). Posiada preinstalowane kodeki, wtyczki i programy o zamkniętym kodzie źródłowym, które ułatwią przesiadkę z innego systemu na Linuksa.
Pobierz

5. KDE neon
kde neon

KDE neon to bazująca na Ubuntu dystrybucja Linux dostarczająca najnowszą stabilną wersję środowiska graficznego KDE Plasma w postaci nośnika Live DVD. System Live z możliwością instalacji na dysku twardym zbudowany jest na bazie Ubuntu przez deweloperów projektu KDE.
Pobierz

6. Kubuntu
kubuntu 22.04 LTS

Kubuntu to oficjalna pochodna Ubuntu korzystająca ze środowiska graficznego KDE.
Posiada te same komponenty systemu bazowego co Ubuntu. Dostępny dla architektury sprzętowej amd64.
Pobierz

7. Vanilla OS
vanilla os

Vanilla OS to oparta na Ubuntu dystrybucja systemu Linux, która otrzymuje aktualizacje we właściwym czasie, ani przed, ani później, bez poświęcania bezpieczeństwa i funkcjonalności.
Vanilla OS został zaprojektowany jako niezawodny i wydajny system operacyjny do codziennej pracy.
Pobierz

8. elementary OS
elementary os 7

ElementaryOS jest dystrybucją Linuksa zbudowaną na Ubuntu, rozwijaną od 2010 roku. System wyglądem zbliżony jest do OSX. Dostępny dla maszyn 64 bitowych.
Pierwsza wersja elementary OS 0.1 „Jupiter” została zbudowana na Ubuntu 10.10.
Pobierz

9. All in One
all in one linux

All in One System – Rescue Toolkit (AIO) to dystrybucja systemu Linux działająca w trybie live, przeznaczona do naprawiania systemów, odzyskiwania plików i resetowania haseł do systemu Windows. AIO bazuje na Lubuntu i jest dostarczane z kilkoma narzędziami ratunkowymi do użytku przez techników i administratorów systemu.
Pobierz

10. Boot-Repair-Disk
boot repair disk

Boot-Repair-Disk jest dystrybucją Linuksa zbudowaną na Ubuntu. System wyposażony jest w program Boot-Repair, który umożliwia przywrócenie programu rozruchowego za pomocą jednego kliknięcia. Proces jest w pełni zautomatyzowany i pozwala na „bezstresową” naprawę bootloadera.
Pobierz

11. Linuxfx
linuxfx

Linuxfx to brazylijska dystrybucja Linuksa oparta na Ubuntu. System jest wyposażony w intuicyjny interfejs użytkownika pulpitu Cinnamon zaprojektowany w celu ułatwienia migracji użytkowników z systemu Windows. Linuxfx wyposażony jest w system zarządzania wideo o nazwie Sentinela, oprogramowanie do wizji komputerowej z analizą wideo i oprogramowaniem do kontroli dostępu (rozpoznawanie twarzy i automatyczne rozpoznawanie numerów rejestracyjnych), wykrywania obiektów, płci, wieku i nastroju.
Pobierz

12. Xubuntu
xubuntu 22.04 lts

Xubuntu to oficjalna pochodna Ubuntu korzystająca z lekkiego środowiska graficznego XFCE i jest zoptymalizowana pod słabsze komputery. Posiada te same komponenty systemu co Ubuntu.
Xubuntu używa programów działających na bibliotekach GTK+ wszędzie tam gdzie to jest możliwe. Dostępny dla architektury sprzętowej amd64.
Pobierz

13. Ubuntu Studio
ubuntu studio 22.04 lts

Ubuntu Studio to oficjalna pochodna Ubuntu rozwijana od 2007 roku. Jest specjalistyczną dystrybucją zawierającą wiele aplikacji do tworzenia i edycji muzyki, filmów i grafiki. Zastosowane jądro zostało zmodyfikowane w celu uzyskania jak najmniejszych opóźnień podczas generowania dźwięku.
Pobierz

14. Bodhi Linux
bodhi 5

Bodhi Linux to dystrybucja bazująca na Ubuntu, w której zastosowano menadżera okien Enlightenment17. System został zbudowany na Ubuntu LTS o długoterminowym wsparciu technicznym.
Rozwojem systemu zajmuje się zespół Bodhi Linux, na którego czele stoi Jeff Hoogland.
Pobierz

15 .Escuelas Linux
escuelas

Escuelas (z języka hiszpańskiego: Szkoły) Linux to dystrybucja o profilu edukacyjnym, przeznaczona do wdrażania Wolnego Oprogramowania od przedszkola po szkoły średnie. System live bazuje na Bodhi Linux i oferowany jest dla użytkowników komputerów PC 32 i 64 bitowych, osobno w języku hiszpańskim i angielskim.
Pobierz

16. Edubuntu
edubuntu 14.04

Edubuntu to oficjalna pochodna Ubuntu przeznaczona dla uczniów i nauczycieli.
Zawiera szereg programów użytkowych i edukacyjnych. Dystrybucja rozwijana od 2005 roku.
Pobierz

17. Kodachi
kodachi

Kodachi Linux to specjalistyczna dystrybucja Linuksa bazująca na Xubuntu która działa bezpośrednio z nośnika live DVD lub USB. System live filtruje wszystkie połączenia sieciowe poprzez VPN oraz sieć Tor, ukrywając/maskując lokalizację użytkownika. Działanie systemu w trybie live nie powoduje pozostawianie śladów działalności na komputerze, poprzez czyszczenie ustawień podczas restartu komputera.
Pobierz

18. wattOS
wattos 10

wattOS to lekka dystrybucja Linuksa bazująca na Ubuntu, skierowana do posiadaczy „starych” komputerów. System domyślnie używa bardzo lekkiego menadżera okien Pekwm, przy zachowaniu dobrej funkcjonalności całego systemu.
Pobierz

19. Freespire
freespire

Freespire to dystrybucja systemu Linux stworzona w 2005 roku przez Andrew Betts-a, jako otwarta alternatywa komercyjnego systemu Linspire.
Pierwsza wersja Freespire bazowała na Debianie, druga na Ubuntu. Freespire wyposażony jest w pulpit Xfce i dostępny jest dla maszyn 64 bitowych.
Pobierz

20. Feren OS
feren os

Feren OS to dystrybucja systemu Linux bazująca na głównym wydaniu Linux Mint. Feren OS wyposażony jest w środowisko graficzne Cinnamon, posiada preinstalowany zestaw aplikacji do codziennego użytku, WINE do obsługi programów kompatybilnych z systemem Windows, pakiet biurowy WPS oraz przeglądarkę internetową Vivaldi.
Pobierz

 
This post is also available in English: https://linuxchannel.org/top-20-ubuntu-distros-2023-01/

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

11 komentarzy do “TOP 20 dystrybucji Ubuntu 2023/01

 • Z większych byków:
  Lubuntu nie jest z LXDE od ponad 4 lat.

  „otrzymuje aktualizacje we właściwym czasie, ani przed, ani później, bez poświęcania bezpieczeństwa i funkcjonalności”
  Co to w ogóle znaczy?

  All in One System – Rescue Toolkit (AIO) jest porzucony od 5 lat.

  wattOS jest oparty na Debianie.

  Jak to było liczone od początku portalu, to taki wpis jest jeszcze bardziej bez sensu, niż topka z najogólniejszymi opisami, jak się da.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.