Świat

Wine 8.0

Została wydana nowa wersja Wine 8.0.

Wine jest implementacją WinAPI dla X11 (nie jest emulatorem), która pozwala aplikacjom Windows działać w systemie Linux oraz OS X.

Wine 8.0 jest owocem rocznego aktywnego rozwoju (łącznie około 8600 zmian), z którego wynika bogactwo ulepszeń w każdej części Wine, od kompatybilności aplikacji, przez wydajność, aż po ładniejszy interfejs użytkownika.

Godne uwagi zmiany w Wine 8.0 obejmują zakończenie konwersji PE, co oznacza, że wszystkie moduły mogą być budowane w formacie PE. Twórcy Wine twierdzą, że ta praca jest ważnym kamieniem milowym w kierunku obsługi „ochrony przed kopiowaniem, 32-bitowych aplikacji na 64-bitowych hostach, debuggerów Windows, aplikacji x86 na ARM” i nie tylko.

Trwają również dalsze prace nad WoW64, który pozwoli 32-bitowym aplikacjom Windows działać bez żadnej 32-bitowej biblioteki Unix. Ta funkcja jest aktywnie rozwijana, więc twórcy Wine twierdzą, że nie jest to coś, co zalecają do ogólnego użytku. Budowanie Wine z opcją konfiguracyjną –enable-archs włącza tę funkcję.

Warto również zauważyć, że istnieje przeprojektowany panel sterowania joystickiem, który ma nową grafikę i dedykowany widok dla urządzeń xinput, lepsze podłączanie kontrolera podczas pracy.

Zostało też poprawione wykrywanie kontrolerów kół napędowych, lepsze zgłaszanie ich oraz ulepszony efekt sprzężenia zwrotnego siły podczas korzystania z urządzeń, które to obsługują.

Inne zmiany w Wine 8.0 obejmują m.in.: nowy „lekki” motyw, lepsze podłączanie kontrolera, backend hidraw obsługuje kontrolery Sony DualShock i DualSense, wdrożono architekturę procesora druku, efekty są obsługiwane w Direct2D, sterownik Vulkan obsługuje wersję 1.3.237 specyfikacji Vulkan, usunięto bibliotekę OpenAL32.dll, silnik Mono zaktualizowany do wersji 7.4, szyfrowanie RSA, dodano algorytm podpisywania RSA-PSS, zaimplementowano moduł wyrzucania elementów bezużytecznych JScript, obsługa ułatwień dostępu włączona w Wine Gecko, łączenie czcionek włączone dla (większości) czcionek systemowych.

Źródło: www.winehq.org/announce/8.0

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.